Свържете се с нас

Новини

Градинарски календар: Кое кога се сади – трябва да го знаете!

Published

on

Зеленчуците и билките собствено производство са не само свежи и вкусни, здравословни и полезни.

Затова ви е нужен календар, който да ви ориентира кога през годината и какво е необходимо да засявате в собствената си градина, на прозореца или на терасата.

Февруари

Градината не изисква много и през този месец. Сега е времето да подрежете мушкатата, като от стъблото оставите само 1/3-та. От подрязване се нуждаят и карамфилите. След „операцията“, ги преместете на светло и хладно място, за да цъфтят през пролетта. Сменете разположението и на фуксията – сложете я на по-светло и студено, за да се окичи с още повече цветове. През февруари помислете за цветната леха – какво ще включва, как ще я аранжирате. Решете и дали искате да включите ароматни подправки във вашата градина.

Март

Моркови – поставете семената от моркови в рохкава почва, обогатена с компост. Редовното поливане е много важно.

Босилек – тази ароматна билка чудесно може да се отглежда в леко песъчлива почва в саксия.

Семената не трябва да са покрити с пръст, тъй като са твърде чувствителни към слънчева светлина.

Спанак – разсадът трябва да е покрит с фолио до ранна пролет. За него е най-добре да изберете слънчево място или най-много – шарена сянка. Непременно избягвайте влажна почва в лехите.

Магданоз – разсадът трудно се отглежда в саксия. Тази билка се нуждае от много светлина, но да не бъде изложена на директно слънце. Не го поливайте, докато най-горният слой на почвата не изсъхне напълно, защото растението много бързо ще загине.

Салата – когато садите салата, внимавайте семената да са посадени в горния слой на почвата, за да може въздухът да циркулира под листата. Не прекалявайте с поливането, защото салатите ще изгният.

Лук (кромид) – лукът започва да покълва още при температура от 2-3 градуса. Затова може да го посадите много рано в лехи на открито. За предпочитане – в добре наторена почва.

Праз лук – най-добре посадете семената в дълбоки саксии. Щом листата излязат добре нагоре, трябва да го поливате само когато почвата е напълно суха,пише „Журнaл“. Празът ще е готов 16-20 седмици след засаждането.

Април

Репички – необходимо е да се засадят на дълбочина 1 см. Редовно трябва да прекопавате почвата, за да остане непрекъснато рохкава. Важно е и редовното поливане, защото репичките не трябва да стоят в суха почва.

Джоджен – може да засадите джоджен и в леха, и в саксия. За предпочитане е да бъде на сухо, топло и защитено от вятър място. Тогава билката се отглежда много лесно и има нужда от малки количества вода.

Грах – нуждае се от достатъчно слънце и въздух. Семената се садят директно в лехите и се притискат надолу. Тези сортове растат нависоко и по-късно трябва да бъдат подсигурени с телена мрежа, по която да пълзят.

Червено цвекло – тъй като малките грудки имат много дълбоки корени, те се нуждаят от дълбока почва. За предпочитане е да ги торите с торове, съдържащи хлорид.

Май

Копър – нуждае се от полусенчесто място и много влага. Ако го садите навън, трябва да му осигурите защита от климатичните влияния, като го покриете, защото стръкчетата копър са изключително крехки.

Тиква – засадете семето в кофички на прозореца и ги оставете да покълнат при температура 20 градуса. Преди да посадите младите стръкчета в лехите, непременно обогатете почвата с компост. За тиквата е необходима мрежа за укрепване.

Зелен фасул – накиснете бобчетата 1 ден преди засаждане в хладка вода. Покрийте ги с почва, обогатена с компост, за да може кълновете по-лесно да пробият почвата.

Краставиците се засаждат през май

Краставици – най-добре е да засадите краставиците в парник.

Ако отгоре покривът е стъклен, погрижете се растенията да са предпазени от директната слънчева светлина. Поливайте ги с хладка вода.

Тиквички – разсадът предпочита да е на топло и слънчево място. При идеална температура от над 20 градуса семената покълват за няколко дни.

Царевица – почвата преди засаждане трябва да се обогати с много компост. Царевицата се нуждае от много слънце и рохкава почва.

Август

Полска салата – семената трябва да се засадят в дълбоки 2 см гнезда. След това ги затрупайте и ги поливайте обилно. Растението е много устойчиво дори през зимата.

Рукола – расте почти толкова бързо като кресона. Руколата се нуждае от песъчлива, глинеста почва и много слънце.

Януари

Домати – посейте семената в кофички и ги покрийте с капачета с дупки, за да направите разсад. Поставете ги на място с южно изложение.

Чушки – изсъхналите семена трябва да се навлажнят в чай от лайка или във вода с накиснат чесън 1 или 2 дни преди да се засадят. Първите кълнове излизат след 5 дена.

Февруари

Алабаш – сади се направо в лехите на двора при температура 12-15 градуса.

Посаждайте ги в гнезда с размери 30×30 см и поливайте регулярно. Постоянната влага и хумусната почва са много важни за алабаша.

Карфиол – засаждайте по 2 семенца на разстояние 5×5 см на дълбочина 1 см в почвата. Щом първите листенца се покажат и пораснат 3 см, отскубнете най-хилавите.

Ряпа – по това време на годината ряпата се засажда отвън на открито, но при условие, че я покриете с фолио.

Целина – целината се нуждае от рохкава и добре наторена почва и вирее добре и на студено време. Най-добре е първо да направите разсад в кофичка.

Източници: opozicia.com, zadoma.rozali.com

---

Любопитно

Ползите от Мед: Златен Дар от Природата

Published

on

Медът е не само вкусно лакомство, но и истинско природно съкровище с многобройни ползи за здравето. От векове хората използват меда както като храна, така и като лекарство. Ето някои от основните ползи от меда, които го правят незаменима част от здравословния начин на живот.

1. Богат на Антиоксиданти

Медът е източник на важни антиоксиданти, които помагат за защита на тялото от свободните радикали. Тези антиоксиданти могат да намалят риска от хронични заболявания като сърдечни заболявания и рак.

2. Подсилва Имунната Система

Медът има антибактериални и антивирусни свойства, които могат да помогнат за укрепване на имунната система. Редовната консумация на мед може да помогне за предпазване от инфекции и болести.

3. Подобрява Храносмилането

Медът е известен със своите пробиотични свойства, които подпомагат здравето на храносмилателната система. Той може да помогне при стомашни разстройства и да подобри общото храносмилане.

4. Успокоява Кашлицата и Гърлото

Медът е традиционно средство за лечение на кашлица и възпалено гърло. Неговите успокояващи свойства могат да облекчат симптомите на настинка и грип, като предоставят естествено облекчение.

5. Поддържа Кожата Здрава

Медът е често използван в козметиката заради своите овлажняващи и антибактериални свойства. Той може да помогне за лечение на акне, хидратация на кожата и заздравяване на рани.

6. Естествен Енергиен Източник

Благодарение на съдържанието си на природни захари, медът е отличен източник на бърза енергия. Той е идеален за спортисти и активни хора, които се нуждаят от натурален стимулант преди тренировка.

7. Регулира Кръвната Захар

Въпреки че съдържа захари, медът има нисък гликемичен индекс и може да помогне за регулиране на нивата на кръвната захар. Това го прави подходящ за умерена консумация от хора с диабет.

Заключение

Медът е истински дар от природата, който предлага многобройни ползи за здравето. Включването му в ежедневната диета може да подобри общото здравословно състояние и да добави сладък и полезен елемент към вашия хранителен режим.

---

Любопитно

3 признака, че починал близък е до вас и ви пази

Published

on

Екстрасенсите твърдят, че душите на починалите хора остават в света на живите, за да бъдат до своите роднини и да ги пазят. И ако искате да разберете има ли до вас роднина от света на починалите, то тази статия на Ко4 може да ви помогне:

Животно

Ако 40 дни след загубата на любимия човек срещнете на улицата бездомно коте, пале или ранена птица, то може би в тялото на животното се намира душата на вашия роднина. В този случай не бива да подминавате животното, трябва да го вземете вкъщи и той да стане ваш талисман.

Такива животни притежават невероятна емпатия. Те ще усещат настроението ви, ще ободряват и ще даряват радост дори в най-трудните дни.

Комбинация от числа

Ако редовно срещате едни и същи цифрови комбинации (0000, 1111, 2222) върху часовници, билборди, в реклами по телевизора и т.н., то това е знак, че близкият ви човек е до вас. По този начин той се опитва да каже, че никога няма да ви остави и ще се грижи за вас дори от другия вят.

Също така може да видите/чуете рождената дата или друга значима дата, свързана с починалия. Всичко това оказва, че той е наблизо.

Сън

Може би най-известният знак – сън с участието на починалия родственик. Често интерпретираме тези сънища неправилно, веднага започваме да поставяме заупокойни свещи. Но всъщност вашият близък може да иска да ви донесе важни вести, може би пък иска да ви предупреди за нещо.

Важно е правилно да разшифровате съня. Ако например роднината ви мълчи и се усмихва, той просто е решил да ви каже, че всичко е наред. А ако е разтревожен в съня, значи, че в реалния живот трябва да бъдете внимателни.

Източник: Уебмястото

---

Новини

Истинската война започна! Множество ракети са изстреляни директно по САЩ! Страшно е

Published

on

„Шест ракети бяха изстреляни по военна база на САЩ в Ирак“, предаде нюзру.

„Нападението бе извършено срещу поделение на американските военновъздушни сили в западната провинция Анбар“, допълни медията от Израел.

„На този етап не са постъпвали данни за жертви и пострадали“, посочи още нюзру, която се позова на арабски източници.

Нюзру добави: От Пентагона не са коментирали атаката.

„Никой не е поел отговорността за атаката“, посочи още  изданието.

Мащабна операция срещу бойци от ИД започна в Ирак

Според медийната информация обстрелът е бил извършен с ракети „Град“.

Реактивните снаряди са били разработени в Съветския съюз в началото на 60-те години на миналия век и се произвеждат в Русия до ден днешен.

---
Реклама

Интересни

Актуални