Новини
Градинарски календар: Кое кога се сади – трябва да го знаете!

Зеленчуците и билките собствено производство са не само свежи и вкусни, здравословни и полезни.
Затова ви е нужен календар, който да ви ориентира кога през годината и какво е необходимо да засявате в собствената си градина, на прозореца или на терасата.
Февруари
Градината не изисква много и през този месец. Сега е времето да подрежете мушкатата, като от стъблото оставите само 1/3-та. От подрязване се нуждаят и карамфилите. След „операцията“, ги преместете на светло и хладно място, за да цъфтят през пролетта. Сменете разположението и на фуксията – сложете я на по-светло и студено, за да се окичи с още повече цветове. През февруари помислете за цветната леха – какво ще включва, как ще я аранжирате. Решете и дали искате да включите ароматни подправки във вашата градина.
Март
Моркови – поставете семената от моркови в рохкава почва, обогатена с компост. Редовното поливане е много важно.
Босилек – тази ароматна билка чудесно може да се отглежда в леко песъчлива почва в саксия.
Семената не трябва да са покрити с пръст, тъй като са твърде чувствителни към слънчева светлина.
Спанак – разсадът трябва да е покрит с фолио до ранна пролет. За него е най-добре да изберете слънчево място или най-много – шарена сянка. Непременно избягвайте влажна почва в лехите.
Магданоз – разсадът трудно се отглежда в саксия. Тази билка се нуждае от много светлина, но да не бъде изложена на директно слънце. Не го поливайте, докато най-горният слой на почвата не изсъхне напълно, защото растението много бързо ще загине.
Салата – когато садите салата, внимавайте семената да са посадени в горния слой на почвата, за да може въздухът да циркулира под листата. Не прекалявайте с поливането, защото салатите ще изгният.
Лук (кромид) – лукът започва да покълва още при температура от 2-3 градуса. Затова може да го посадите много рано в лехи на открито. За предпочитане – в добре наторена почва.
Праз лук – най-добре посадете семената в дълбоки саксии. Щом листата излязат добре нагоре, трябва да го поливате само когато почвата е напълно суха,пише „Журнaл“. Празът ще е готов 16-20 седмици след засаждането.
Април
Репички – необходимо е да се засадят на дълбочина 1 см. Редовно трябва да прекопавате почвата, за да остане непрекъснато рохкава. Важно е и редовното поливане, защото репичките не трябва да стоят в суха почва.
Джоджен – може да засадите джоджен и в леха, и в саксия. За предпочитане е да бъде на сухо, топло и защитено от вятър място. Тогава билката се отглежда много лесно и има нужда от малки количества вода.
Грах – нуждае се от достатъчно слънце и въздух. Семената се садят директно в лехите и се притискат надолу. Тези сортове растат нависоко и по-късно трябва да бъдат подсигурени с телена мрежа, по която да пълзят.
Червено цвекло – тъй като малките грудки имат много дълбоки корени, те се нуждаят от дълбока почва. За предпочитане е да ги торите с торове, съдържащи хлорид.
Май
Копър – нуждае се от полусенчесто място и много влага. Ако го садите навън, трябва да му осигурите защита от климатичните влияния, като го покриете, защото стръкчетата копър са изключително крехки.
Тиква – засадете семето в кофички на прозореца и ги оставете да покълнат при температура 20 градуса. Преди да посадите младите стръкчета в лехите, непременно обогатете почвата с компост. За тиквата е необходима мрежа за укрепване.
Зелен фасул – накиснете бобчетата 1 ден преди засаждане в хладка вода. Покрийте ги с почва, обогатена с компост, за да може кълновете по-лесно да пробият почвата.
Краставиците се засаждат през май
Краставици – най-добре е да засадите краставиците в парник.
Ако отгоре покривът е стъклен, погрижете се растенията да са предпазени от директната слънчева светлина. Поливайте ги с хладка вода.
Тиквички – разсадът предпочита да е на топло и слънчево място. При идеална температура от над 20 градуса семената покълват за няколко дни.
Царевица – почвата преди засаждане трябва да се обогати с много компост. Царевицата се нуждае от много слънце и рохкава почва.
Август
Полска салата – семената трябва да се засадят в дълбоки 2 см гнезда. След това ги затрупайте и ги поливайте обилно. Растението е много устойчиво дори през зимата.
Рукола – расте почти толкова бързо като кресона. Руколата се нуждае от песъчлива, глинеста почва и много слънце.
Януари
Домати – посейте семената в кофички и ги покрийте с капачета с дупки, за да направите разсад. Поставете ги на място с южно изложение.
Чушки – изсъхналите семена трябва да се навлажнят в чай от лайка или във вода с накиснат чесън 1 или 2 дни преди да се засадят. Първите кълнове излизат след 5 дена.
Февруари
Алабаш – сади се направо в лехите на двора при температура 12-15 градуса.
Посаждайте ги в гнезда с размери 30×30 см и поливайте регулярно. Постоянната влага и хумусната почва са много важни за алабаша.
Карфиол – засаждайте по 2 семенца на разстояние 5×5 см на дълбочина 1 см в почвата. Щом първите листенца се покажат и пораснат 3 см, отскубнете най-хилавите.
Ряпа – по това време на годината ряпата се засажда отвън на открито, но при условие, че я покриете с фолио.
Целина – целината се нуждае от рохкава и добре наторена почва и вирее добре и на студено време. Най-добре е първо да направите разсад в кофичка.
Източници: opozicia.com, zadoma.rozali.com
Новини
Истинската война започна! Множество ракети са изстреляни директно по САЩ! Страшно е

„Шест ракети бяха изстреляни по военна база на САЩ в Ирак“, предаде нюзру.
„Нападението бе извършено срещу поделение на американските военновъздушни сили в западната провинция Анбар“, допълни медията от Израел.
„На този етап не са постъпвали данни за жертви и пострадали“, посочи още нюзру, която се позова на арабски източници.
Нюзру добави: От Пентагона не са коментирали атаката.
„Никой не е поел отговорността за атаката“, посочи още изданието.
Мащабна операция срещу бойци от ИД започна в Ирак
Според медийната информация обстрелът е бил извършен с ракети „Град“.
Реактивните снаряди са били разработени в Съветския съюз в началото на 60-те години на миналия век и се произвеждат в Русия до ден днешен.
Новини
България удари дъното! Депутатите се сбиха в народното събрание току-що – СНИМКИ

Напрежение в Народното събрание. Стигна се до спречкване между депутата от „Продължаваме Промяната” Искрен Митев и председателя на „Възраждане” Костадин Костадинов.
Всичко започна от думи на Митев от парламентарната трибуна: „Станаха ясни някои неща. Стана ясно, че г-н Копейкин предаде хората, защото си купи къща с техните пари, парите, които му останаха, си ги обърна в евро, ваксинира се и накрая вдигна карта, за да покаже, че е повече човек от другите”, заяви народният представител от ПП.
Костадинов се отправи към председателстващия заседанието Кристиан Вигенин с думите: „Този тъпак, ще му разбия носа”. Вигенин обаче не му даде думата, тъй като обяви, че не е ясно към кого е отправено изказването.
Това ядоса председателя на „Възраждане”, който се насочи към Искрен Митев в зала. Имаше спречквания, но до физически удари не се стигна.
От „Възраждане” поискаха извинение от „Продължаваме Промяната” и наказание от страна на Народното събрание заради Митев. Според тях казаното са „клевети и лъжи”. Искането на партията ще бъде обсъдено на Председателки съвет. Възможни са санкции за Митев и за Костадинов.
Новини
Никога не е стигал до там: Само преди минути Путин прониза цялото човечество с най-страшната заплаха

„Митът за западната социална държава се разпада”, добавя той
Президентът на Русия Владимир Путин изрази мнение, че последните безпрецедентни санкции, наложени на Русия от САЩ и техните съюзници заради войната на Кремъл в Украйна, бележат края на една епоха. Според Путин оттук нататък Западът ще загуби „глобалното си господство” както в политически, така и в икономически план, пише RT с което доказва амбицията на Путин за световно господство.
В речта си руският държавен глава заяви, че „митът за западната социална държава, за така наречения златен милиард, се разпада”. Нещо повече – „цялата планета е тази, която трябва да плати цената за амбициите на Запада и опитите му да запази изчезващото си господство на всяка цена”, обяснява руският президент.
Путин прогнозира недостиг на храна в целия свят, тъй като западните санкции срещу Русия са се отразили неблагоприятно на цялата световна икономика. Във връзка с решението на няколко западни държави да замразят активите на руската централна банка Путин заяви, че това само ще подкопае непоправимо доверието в тези държави и ще накара други страни да се замислят, преди да предоставят резервите си на тях. Според руския президент почти половината от активите на Москва са били „просто откраднати” от Запада.